AFLCA Votes - Round 4

Four perfect 10s!

AFLCA Votes - Round 4 Getty Images

ADELAIDE v COLLINGWOOD

9.Brodie Grundy (Coll)

9.Steele Sidebottom (Coll)

5.Jaidyn Stephenson (Coll)

4.Adam Treloar (Coll)

3.Scott Pendlebury (Coll)

 

GWS v FREMANTLE

10.Nick Haynes (GWS)

8.Brett Deledio (GWS)

3.Heath Shaw (GWS)

3.Callan Ward (GWS)

2.Toby Greene (GWS)

2.Stephen Hill (Fre)

1.Jeremy Cameron (GWS)

1.Tim Taranto (GWS)

 

RICHMOND v BRISBANE LIONS

9.Dustin Martin (Rich)

8.Trent Cotchin (Rich)

5.Kane Lambert (Rich)

3.David Astbury (Rich)

2.Jason Castagna (Rich)

2.Shaun Grigg (Rich)

1.Reece Conca (Rich)

 

WESTERN BULLDOGS v SYDNEY

8.Isaac Heeney (Syd)

5.Jack Macrae (WB)

4.Aaron Naughton (WB)

4.Luke Parker (Syd)

3.Dane Rampe (Syd)

2.Lance Franklin (Syd)

2.Toby McLean (WB)

1.Matthew Suckling (WB)

1.Bailey Williams (WB)

 

NORTH MELBOURNE v CARLTON

10.Ben Brown (NM)

7.Shaun Higgins (NM)

6.Shaun Atley (NM)

5.Scott Thompson (NM)

1.Jed Anderson (NM)

1.Kayne Turner (NM)

 

WEST COAST v GOLD COAST

9.Jeremy McGovern (WC)

9.Elliot Yeo (WC)

3.Jamie Cripps (WC)

3.Josh Kennedy (WC)

2.Andrew Gaff (WC)

2.Chris Masten (WC)

1.Jack Darling (WC)

1.Nic Naitanui (WC)

 

ESSENDON v PORT ADELAIDE

8.Michael Hurley (Ess)

6.Robbie Gray (PA)

6.Dyson Heppell (Ess)

5.David Myers (Ess)

3.Brendon Goddard (Ess)

2.Zach Merrett (Ess)

 

HAWTHORN v MELBOURNE

10.Liam Shiels (Haw)

7.Luke Breust (Haw)

7.Jaeger O’Meara (Haw)

2.Jarman Impey (Haw)

2.Isaac Smith (Haw)

1.James Sicily (Haw)

1.Ben Stratton (Haw)

 

GEELONG v ST KILDA

10.Brandan Parfitt (Geel)

7.Daniel Menzel (Geel)

7.Tom Stewart (Geel)

2.Patrick Dangerfield (Geel)

2.Joel Selwood (Geel)

1.Sam Menegola (Geel)

1.Zach Tuohy (Geel)

 

LEADERBOARD

26.Tom Mitchell (Haw)

24.Steele Sidebottom (Coll)

23.Brodie Grundy (Coll)

23.Rory Laird (Adel)

23.Dustin Martin (Rich)

22.Ben Brown (NM)

19.Max Gawn (Melb)

18.Stephen Coniglio (GWS)

18.Trent Cotchin (Rich)

18.Lance Franklin (Syd)

18.Nat Fyfe (Fre)

;